Lista Gości – jak ją przygotować ?

Skoro ogłosiliście światu, że się zaręczyliście, niektórzy z Was urządzili z tej okazji przyjęcie, a jeszcze inni przeszli od razu do ustalania wstępnego budżetu, to warto pomyśleć teraz nad LISTĄ GOŚCI. Niejednokrotnie jest to temat spędzający sen z powiek wielu Parom Młodym. Podczas tworzenia listy pada mnóstwo pytań takich jak: Kogo należy zaprosić? Czy muszę zapraszać taką samą liczbę gości z obu rodzin? Czy tworząc listę gości muszę kierować się sugestiami moich rodziców?
Po pierwsze pamiętajcie, że to Wasz ślub i wesele, a nie rodziców. Niezależnie od tego czy i w jakim stopniu pomagają Wam w nim finansowo. Nic nie musicie, a jedynie możecie uszanować ich prośby czy sugestie. Postawcie sobie pytanie, czy chcecie zapraszać kogoś, kogo nigdy nie widzieliście albo tylko dlatego, że kogoś „wypada zaprosić”? Jeżeli chcecie, aby na liście gości znalazła się jedynie najbliższa rodzina i przyjaciele, bo w takim towarzystwie czujecie się najlepiej, zróbcie to. Jednak gdy taka sytuacja rodzi konflikty pomiędzy Wami a rodzicami, to warto z nimi o tym porozmawiać i przedstawić Wasze odczucia. Sporządźcie wspólnie listę, Ty i Twój partner własną, a rodzice swoją. Porównajcie je i skonfrontujcie. Jeżeli macie pewne uwagi, przedstawcie je. Pamiętajcie, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście.
Przygotowanie listy pomaga również w oszacowaniu wstępnego budżetu. Jest to szczególnie ważne kiedy to Wy sami finansujecie ślub i wesele. Jeżeli przyjęliście pewną kwotę pieniędzy przy założeniu danej liczby osób, pamiętajcie, że każda kolejna osoba to dodatkowy koszt, który mógłby zostać wykorzystany na poczet innych rzeczy, tj. fotograf, dekoracje czy Wasze stylizacje. Co w przypadku, gdy musicie zrezygnować z większej ilości gości?
Zastanówcie się nad każdą zaproszoną osobą. Pamiętajcie, że to z nią dzielicie ten najważniejszy dzień w życiu. Przy każdej z nich uzasadnijcie krótko dlaczego to właśnie ona ma znaleźć się na ceremonii i weselu. Dobrze jest pogrupować gości wg kategorii: najbliższa rodzina, dalsza rodzina, Wasi przyjaciele, znajomi rodziców, znajomi z pracy/współpracownicy, sąsiedzi.
Do rozważenia pozostaje jeszcze jedna kwestia. Jeżeli zastanawiacie się nad zaproszeniem szefa i współpracowników, to w zasadzie macie problem z głowy. Często to oni sami wiedzą, że mogą być zaproszeni bardziej z poczucia obowiązku, niż z prawdziwej potrzeby. Można temu taktownie zaradzić. Zarówno dla nich jak i dalszych znajomych zorganizujcie symboliczne spotkanie, kolację bądź wyjście do klubu.

A jeśli nadal macie problem z utworzeniem listy gości, polecamy zerknąć na powyższą grafikę “Lista Gości w minutę”. Powodzenia! 🙂